4.11.2009 – Prof. Kazimierz P. Zaleski gościem Stowarzyszenia RWE

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego
zorganizowało kolejne spotkanie w Klubie im. red. Aliny Perth-Grabowskiej.


Naszym gościem był:

Prof. Kazimierz Piotr Zaleski (C. Pierre Zaleski)

– wybitny uczony mieszkający we Francji, fizyk, specjalista od energii jądrowej, b. prezes Międzynarodowej Akademii Energii Jądrowej (INEA) w USA, obecnie prezes Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji, zarządzającego Biblioteką Polską w Paryżu.

[ Zobacz fotogalerię ]

Spotkanie, połączone z wykładami Pana Profesora zatytułowanymi:

„Energia jądrowa – zrównoważony rozwój”

oraz

„Kilka słów o Towarzystwie Historyczno-Literackim i Bibliotece Polskiej w Paryżu”

otworzyli:

red. Maciej Morawski

Jacek Taylor

Spotkanie odbyło się 4 listopada 2009 r.
w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia

Mariusz Kubik, Maciej Morawski, prof. Kazimierz Piotr Zaleski, Jacek Taylor 
© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Warszawa, 4 listopada 2009 r.
© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Warszawa, 4 listopada 2009 r.
© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

* * *

Kazimierz Piotr Zaleski (ur. 2 marca 1928 r. w Paryżu) – polski fizyk, specjalista od spraw geopolityki energii i surowców, profesor uniwersytetów we Francji i USA. Obecnie jest także prezesem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji zarządzającego Biblioteką Polską w Paryżu.

Syn Zygmunta Lubicz Zaleskiego (1882-1967) – historyka literatury, krytyka, poety i publicysty oraz Marii z domu Zdziarskiej (1898-1987). Urodzony w Paryżu, spędzał co roku wakacje letnie w Polsce w posiadłościach rodzinnych. W 1939 r. wybuch II wojny światowej uniemożliwił mu powrót do Francji.

Uczęszczał na tajne komplety w liceach im. Stefana Batorego i Stanisława Staszica. W 1942 r. wstąpił do Związku Walki Zbrojnej – późniejszej Armii Krajowej. Po zdaniu tajnej matury wstępuje do partyzantki (30. dywizja poleska). Do sierpnia 1944 r. jego oddział brał udział w ciężkich walkach, przechodząc m.in. parokrotnie przez front niemiecko-rosyjski, by działać za niemiecką linią. Po rozbrojeniu dywizji przez wojsko sowieckie w sierpniu 1944 r. ucieka z Majdanka (gdzie Rosjanie zatrzymali żołnierzy i podoficerów 30. dywizji) i stara się przedostać do walczącej Warszawy. Zostaje aresztowany przez NKWD koło Garwolina i przesłuchiwany. Przekazany polskim władzom komunistycznym, został za przynależność do AK skazany na 10 lat więzienia na zamku w Lublinie, gdzie warunki podobne były do obozów niemieckich, a potom zostaje przeniesiony do więzienia we Wronkach (Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego w Warszawie unieważnił ten wyrok w 1993 r.). Zwolniony warunkowo w lutym 1946 r. dostaje się na Politechnikę Warszawską (siedziba w Łodzi). Wraca następnie do Francji gdzie studiuje na Wydziale nauk ścisłych w Paryżu i w Instytucie Radu pod kierownictwem Ireny Joliot-Curie.

Maciej Płażyński (prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”), prof. Kazimierz Piotr Zaleski 
© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

W listopadzie 1950 r. rozpoczyna pracę w Commissariat de l’Energie Atomique (CEA) przy reaktorze ZOE – pierwszym reaktorze francuskim zbudowanym w 1948 r. Rozpoczął studia z zakresu fizyki; studiuje nową metodę mikrodystrybucji potoków neutronowych. Wydał publikacje na ten temat, m.in. dla Francuskiej Akademii Nauk. Pracował w tym czasie nad nowym paliwem dla reaktora, który pozwoliłby zwiększyć dwudziestokrotnie moc ZOE. W 1954 r. polecono mu założenie zespołu, który miał uruchomić pierwszą francuską centralę atomową wytwarzającą prąd i plutonium (G1). W tym okresie wielkie mocarstwa zachowywały w sprawach nuklearnych tajemnicę i Francja nie miała krytycznego eksperymentu mocy zerowej, potrzebnego przed konstrukcją reaktora dużej mocy.

W 1957 r. zorganizował w ramach CEA dział badawczo-naukowy rozwijający koncept reaktorów na szybkich neutronach i zostaje mianowany jego kierownikiem. Był również głównym projektantem pierwszego reaktora tego typu we Francji. Kierował zespołem CEA Euratome prowadzącym w Cadarache doświadczenia dotyczące reaktorów na szybkich neutronach do regeneracji paliwa. Wydał liczne publikacje na ten temat. Był także delegatem francuskim na konferencje atomowe ONZ w Genewie (1955, 1958 i 1964 r.). Pod koniec lat 60. prowadził m.in. wykłady w Massachusetts Institute of Technology (USA). Był konsultantem amerykańskich federalnych władz bezpieczeństwa atomowego NRC (Nuclear Regulation Commission) w Waszyngtonie. Pełnił przez 4 lata we francuskiej służbie dyplomatycznej funkcję doradcy do spraw atomowych (ambasada francuska w Waszyngtonie).

Maciej Płażyński (prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”), prof. Kazimierz Piotr Zaleski, Jacek Taylor, Jolanta Klimowicz-Osmańczyk
© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Pracował przez wiele lat dla EDF (Electricité de France), kierując m.in. działem badawczo-naukowym pracującym nad centralami na szybkich neutronach. Był dyrektorem firmy Technicatome, odpowiedzialnej za koncepcję i zbudowanie reaktorów Phénix i Superphénix, jak również silników atomowych dla marynarki narodowej. Był przedstawicielem Francji w GBRA (Gaz Breeder Reactor Association) – europejskim stowarzyszeniu central na szybkich neutronach chłodzonych gazem. W latach 80. XX w. był dyrektorem stowarzyszenia ANRT (Association Nationale des Recherches Techniques) – stowarzyszenie to było wówczas swego rodzaju akademią inżynieryjną we Francji, gdyż istniejące akademie nie obejmowały tej dziedziny. Sworzył firmę Europtica Service International Communication (ESIC). Równocześnie pomagał byłemu francuskiemu ministrowi przemysłu, André Giraud, stworzyć ośrodek geopolityki energii i surowców CGEMP (Centre de Geopolitique de l’Energie et des Matieres Premieres) na Uniwersytecie Paris IX Dauphine.

Wpis okolicznościowy prof. Kazimierza Piotra Zaleskiego
– Warszawa, 4 listopada 2009 r.

© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Obecnie jest prezesem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego we Francji, mającego w swej pieczy słynną Bibliotekę Polską w Paryżu. Jest Administratorem Generalnym Ośrodka Badawczego Geopolityki Energii i Surowców na Uniwersytecie Paris IX Dauphine i wykładowcą tej uczelni. Członek Biura i były prezes Międzynarodowej Akademii Energii Jądrowej (INEA; USA). Członek Biura Global Foundation (Miami, USA), wiceprezes i członek – fundator Moscow International Energy Club. Dyrektor i administrator holdingu finansowego w Amsterdamie. Były prezes European Nuclear Society (ENS) – organizacji grupującej ok. 15 tysięcy uczonych inżynierów i technologów europejskich. Członek honorowy i fundator Société Française d’Energie Nucléaire (SFEN). Były dyrektor American Nuclear Society (USA).

Prof. Kazimierz Piotr Zaleski, Maciej Morawski
© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorański

Otrzymał liczne odznaczenia wojskowe, m.in. Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari i Medal Wojska (czterokrotnie), nadane przez gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego a także Medal za Warszawę i Krzyż Partyzancki – nadane przez Prezydenta Lecha Wałęsę. Kawaler Legii Honorowej, odznaczony Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta, Chevalier des Arts et des Lettres.

MARIUSZ KUBIK

[ Inne fotogalerie Stowarzyszenia RWE ]

Powrót do Kalendarium

#kazimierzpiotrzaleski #cpierrezaleski #stowarzyszenierwe #associationrfe

#wolnaeuropa #wolnaeuropapl #rwe

@wolnaeuropa @wolnaeuropaPL @wolnaeuropa.pl @jannowakjezioranski

@alinaperthgrabowska @maciejmorawski

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s