Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
oraz
Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego
zorganizowały spotkanie pt.:
Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa
w latach 1950-1975
poświęcone książce pod tym samym tytułem,
inaugurującej kilkutomowy cykl wydawniczy pt.
Dokumenty i materiały do dziejów
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa
Udział wzięli:
Paweł Machcewicz
Historyk, specjalista historii najnowszej, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk; nauczyciel akademicki. Współtworzył Instytut Pamięci Narodowej, od sierpnia 2000 r. do stycznia 2006 r. był dyrektorem Biura Edukacji Publicznej IPN. 1 września 2008 r. objął funkcję głównego doradcy w Gabinecie Politycznym Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika prezesa Rady Ministrów ds. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 28 listopada 2008 r. został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Kierował tą placówką do kwietnia 2017 r. Zasiadł także w radzie Fundacji Auschwitz-Birkenau i od 2012 r. w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej. 19 listopada 2011 r. ponownie został głównym doradcą w Gabinecie Politycznym Prezesa Rady Ministrów. Pełnił tę funkcję do 23 września 2014 r. Autor wielu książek, w tym pracy: „Monachijska menażeria”. Walka z Radiem Wolna Europa 1950–1989 (2007)
Rafał Habielski
Historyk, medioznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Znawca historii polskiej prasy, specjalizuje się także w dziejach polskiej emigracji po drugiej wojnie światowej. Za książkę Życie społeczne i kulturalne emigracji otrzymał w 2001 r. Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Jest członkiem Rady Programowej naszego Stowarzyszenia.
Andrzej Paczkowski
Historyk, naukowiec, wykładowca akademicki, profesor nauk humanistycznych, w młodości także alpinista. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej, w III RP członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej dwóch kadencji (1999–2011), następnie do 2016 członek Rady IPN. W latach 1974–1995 (przez siedem kadencji) prezes Polskiego Związku Alpinizmu. W 1990 rozpoczął pracę w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie następnie został kierownikiem Zakładu Historii Najnowszej. Jest autorem wielu prac poświęconych najnowszej historii Polski, w tym aparatowi represji PRL i przygotowaniom oraz przebiegowi stanu wojennego w Polsce, a także wydawcą źródeł do najnowszej historii Polski. Napisał poświęcony Polsce rozdział Czarnej księgi komunizmu. Jest autorem ważnej dla nas książki Trzy twarze Józefa Światły. Przyczynek do historii komunizmu w Polsce (2009). W 2019 r. ukazała się jego biografia, opracowana przez Patryka Pleskota w formie wywiadu, pt. Góry i teczki. Opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego.
Spotkanie prowadził:
Sławomir Łukasiewicz
Historyk, dr hab., profesor uczelni. Wykłada w Instytucie Nauk Prawnych na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, jest także pracownikiem oddziału IPN w Lublinie. Zajmuje się m.in. historią polskiej myśli politycznej i historiografii po 1939 roku oraz dziejami emigracji.
Powitanie:
Mariusz Kubik
– Prezes Zarządu Stowarzyszenia RWE
Spotkanie odbyło się 25 kwietnia 2019 r.
w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia

© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego
* * *
Powstałe z inicjatywy Stanów Zjednoczonych Radio Wolna Europa było jednym z najważniejszych oręży Zachodu w zimnej wojnie. To dzięki RWE przełamany został monopol informacyjny reżimów komunistycznych za żelazną kurtyną. Cele Radia były polityczne, ale podejmowało ono różne tematy – mówiło o sprawach międzynarodowych, sytuacji w bloku wschodnim i na Zachodzie, o literaturze, muzyce, sztuce, historii.
Polska sekcja RWE rozpoczęła emisję w 1950 roku. Od roku 1952, przez dwadzieścia trzy lata, Rozgłośnią Polską kierował Jan Nowak-Jeziorański. Zespół Rozgłośni musiał mierzyć się m.in. z kampanią zniesławiającą oraz zagłuszaniem programu w PRL, a także z amerykańską polityką wobec Polski: zmienną, często sprawiającą wrażenie bardziej zestawu haseł niż spójnego planu. Mimo to liczba słuchaczy stale rosła.
Pierwszy tom „Dokumentów i materiałów do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa” przedstawia wszystkie najważniejsze aspekty fenomenu RWE – okoliczności polityczne, cele i metody, poglądy zespołu oraz ograniczenia. Książka zawiera m.in. nieznane szerzej dokumenty z postulatami strony amerykańskiej, które obrazują determinację Nowaka świadomego skali możliwości i zadań Radia.
* * *
Paweł Machcewicz, Rafał Habielski
Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa w latach 1950-1975
Wydanie pierwsze, Wrocław 2018
Seria: „Świadkowie Historii, Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, t. I”
[ Kup książkę ]
Praca naukowa finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki w latach 2014–2018”.
Książka wydana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Copyright © by Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2018
Materiał źródłowy Copyright © 2018. RFE/RL, Inc.
Reprinted with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036
ISBN 978-83-65588-72-2
ISBN serii 978-83-65588-71-5
W ramach cyklu ukazały się ponadto: korespondencja Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Adamem Ciołkoszem i Aleksandrem Bregmanem z lat 1952-1975, w opracowaniu Kamili Kamińskiej-Chełminiak i Piotra Swachy, ze wstępem Rafała Habielskiego, korespondencja Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Edwarda Raczyńskiego z lat 1952-1975, w opracowaniu Krzysztofa Kani i Andrzeja Nowaka, ze wstępem Rafała Habielskiego, oraz książka Rafała Habielskiego pt.: Audycje historyczne i kulturalne Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952-1975.



[ Inne fotogalerie Stowarzyszenia RWE ]
#pawełmachcewicz #rafałhabielski #sławomirłukasiewicz
#mariuszkubik
#stowarzyszenierwe #associationrfe #wolnaeuropa #wolnaeuropapl
#rwe #jannowakjezioranski #jannowakjeziorański
@wolnaeuropa @wolnaeuropaPL @wolnaeuropa.pl @jannowakjezioranski
@alinaperthgrabowska @maciejmorawski
.
.
.
.
.