25.04.2019 – Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa w latach 1950-1975 (spotkanie w Stowarzyszeniu RWE)

Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

oraz

Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

zorganizowały spotkanie pt.:

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa
w latach 1950-1975

poświęcone książce pod tym samym tytułem,
inaugurującej kilkutomowy cykl wydawniczy pt.
Dokumenty i materiały do dziejów
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

[ Zobacz fotogalerię ]


Udział wzięli:

Paweł Machcewicz

Historyk, specjalista historii najnowszej, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk; nauczyciel akademicki. Współtworzył Instytut Pamięci Narodowej, od sierpnia 2000 r. do stycznia 2006 r. był dyrektorem Biura Edukacji Publicznej IPN. 1 września 2008 r. objął funkcję głównego doradcy w Gabinecie Politycznym Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika prezesa Rady Ministrów ds. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 28 listopada 2008 r. został powołany na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Kierował tą placówką do kwietnia 2017 r. Zasiadł także w radzie Fundacji Auschwitz-Birkenau i od 2012 r. w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej. 19 listopada 2011 r. ponownie został głównym doradcą w Gabinecie Politycznym Prezesa Rady Ministrów. Pełnił tę funkcję do 23 września 2014 r. Autor wielu książek, w tym pracy: „Monachijska menażeria”. Walka z Radiem Wolna Europa 1950–1989 (2007)

Rafał Habielski

Historyk, medioznawca, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Znawca historii polskiej prasy, specjalizuje się także w dziejach polskiej emigracji po drugiej wojnie światowej. Za książkę Życie społeczne i kulturalne emigracji otrzymał w 2001 r. Nagrodę im. Jerzego Giedroycia. Jest członkiem Rady Programowej naszego Stowarzyszenia.

Andrzej Paczkowski

Historyk, naukowiec, wykładowca akademicki, profesor nauk humanistycznych, w młodości także alpinista. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej, w III RP członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej dwóch kadencji (1999–2011), następnie do 2016 członek Rady IPN. W latach 1974–1995 (przez siedem kadencji) prezes Polskiego Związku Alpinizmu. W 1990 rozpoczął pracę w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie następnie został kierownikiem Zakładu Historii Najnowszej. Jest autorem wielu prac poświęconych najnowszej historii Polski, w tym aparatowi represji PRL i przygotowaniom oraz przebiegowi stanu wojennego w Polsce, a także wydawcą źródeł do najnowszej historii Polski. Napisał poświęcony Polsce rozdział Czarnej księgi komunizmu. Jest autorem ważnej dla nas książki Trzy twarze Józefa Światły. Przyczynek do historii komunizmu w Polsce (2009). W 2019 r. ukazała się jego biografia, opracowana przez Patryka Pleskota w formie wywiadu, pt. Góry i teczki. Opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego.

Spotkanie prowadził:

Sławomir Łukasiewicz

Historyk, dr hab., profesor uczelni. Wykłada w Instytucie Nauk Prawnych na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL, jest także pracownikiem oddziału IPN w Lublinie. Zajmuje się m.in. historią polskiej myśli politycznej i historiografii po 1939 roku oraz dziejami emigracji.

Powitanie:

Mariusz Kubik
– Prezes Zarządu Stowarzyszenia RWE

Spotkanie odbyło się 25 kwietnia 2019 r.
w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia

Od lewej: Rafał Habielski, Andrzej Paczkowski, Sławomir Łukasiewicz, Paweł Machcewicz
© Fot. Archiwum Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół
Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego

* * *

Powstałe z inicjatywy Stanów Zjednoczonych Radio Wolna Europa było jednym z najważniejszych oręży Zachodu w zimnej wojnie. To dzięki RWE przełamany został monopol informacyjny reżimów komunistycznych za żelazną kurtyną. Cele Radia były polityczne, ale podejmowało ono różne tematy – mówiło o sprawach międzynarodowych, sytuacji w bloku wschodnim i na Zachodzie, o literaturze, muzyce, sztuce, historii.

Polska sekcja RWE rozpoczęła emisję w 1950 roku. Od roku 1952, przez dwadzieścia trzy lata, Rozgłośnią Polską kierował Jan Nowak-Jeziorański. Zespół Rozgłośni musiał mierzyć się m.in. z kampanią zniesławiającą oraz zagłuszaniem programu w PRL, a także z amerykańską polityką wobec Polski: zmienną, często sprawiającą wrażenie bardziej zestawu haseł niż spójnego planu. Mimo to liczba słuchaczy stale rosła.

Pierwszy tom „Dokumentów i materiałów do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa” przedstawia wszystkie najważniejsze aspekty fenomenu RWE – okoliczności polityczne, cele i metody, poglądy zespołu oraz ograniczenia. Książka zawiera m.in. nieznane szerzej dokumenty z postulatami strony amerykańskiej, które obrazują determinację Nowaka świadomego skali możliwości i zadań Radia.

* * *

Paweł Machcewicz, Rafał Habielski

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa w latach 1950-1975


Wydanie pierwsze, Wrocław 2018
Seria: „Świadkowie Historii, Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, t. I”

[ Kup książkę ]

Praca naukowa finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki w latach 2014–2018”.

Książka wydana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim i Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Copyright © by Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2018

Materiał źródłowy Copyright © 2018. RFE/RL, Inc.
Reprinted with the permission of Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

ISBN 978-83-65588-72-2
ISBN serii 978-83-65588-71-5

W ramach cyklu ukazały się ponadto: korespondencja Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Adamem Ciołkoszem i Aleksandrem Bregmanem z lat 1952-1975, w opracowaniu Kamili Kamińskiej-Chełminiak i Piotra Swachy, ze wstępem Rafała Habielskiego, korespondencja Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Edwarda Raczyńskiego z lat 1952-1975, w opracowaniu Krzysztofa Kani i Andrzeja Nowaka, ze wstępem Rafała Habielskiego, oraz książka Rafała Habielskiego pt.: Audycje historyczne i kulturalne Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w latach 1952-1975.


[ Inne fotogalerie Stowarzyszenia RWE ]

Powrót do Kalendarium

#pawełmachcewicz #rafałhabielski #sławomirłukasiewicz

#mariuszkubik
#stowarzyszenierwe #associationrfe #wolnaeuropa #wolnaeuropapl
#rwe #jannowakjezioranski #jannowakjeziorański

@wolnaeuropa @wolnaeuropaPL @wolnaeuropa.pl @jannowakjezioranski
@alinaperthgrabowska @maciejmorawski

.

.

.

.

.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s