Z historii RWE: Korespondencja Aliny Grabowskiej i Jerzego Giedroycia (1957 r.)

Alina Grabowska
Łódź

Wielce Szanowny Panie!

Zwracam się do Pana z wielką prośbą o umożliwienie korzystania z Pańskiego pisma. Nie posiadam żadnych krewnych za granicą a „Kultura” nadal jest w Kraju ogromnie trudna do zdobycia. Przez tyle lat miesięcznik Pański był tak bardzo przez nas pożądany i jednocześnie tak trudno dostępny! Przypominam sobie, z jakim trudem zdobywało się numery pisma, jakich wykrętów trzeba było szukać, aby uzyskać specjalne zezwolenie Katedry na korzystanie z „Kultury” w Bibliotece Uniwersyteckiej. Kiedy pojawił się w Łodzi pierwszy egzemplarz „Światła dziennego”, przepisywaliśmy cały niemal tom w ciągu jednej nocy.

Otóż, w tej chwili sytuacja zmieniła się o tyle, że książki i czasopisma wolno przesyłać – lecz w jaki sposób moglibyśmy uiszczać opłatę za prenumeratę.

Praktycznie możliwości takiej nadal nie mamy. Zwracam się więc z prośbą bezpośrednio do Pana – za prenumeratę „Kultury” mogłabym „zapłacić” w dwojaki sposób: bądź przesyłając na Pański adres jakieś krajowe wydawnictwa o ile we Francji są trudności z dostępem do nich, bądź może interesowałyby Pana stałe korespondencje z życia społeczno – literacko – kulturalnego Łodzi? (Niekoniecznie w sensie druku, może dla „prywatnej” wiadomości).

Jestem dziennikarką, kończyłam studia polonistyczne na Uniwersytecie w Łodzi (fragmenty mojej pracy magisterskiej o St. Witkiewiczu drukował „Dialog” w styczniowym numerze z b.r.), stąd orientuję się możliwie dobrze w kulturalnej sytuacji Łodzi. Wydaje mi się, że mamy tu ciekawe środowisko młodych (Studencki Teatr Satyry „Pstrąg”), że wiadomości te w formie stałych korespondencji mogłyby może Pana zainteresować.

W nadziei, że ustosunkuje się Pan pozytywnie do mojej prośby pozostaję z szacunkiem.

ALINA GRABOWSKA

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

10 kwietnia 1957

Instytut Litteraire
91, Avenue de Poissy
Le Mesnil-le-Roi
78600 Maisons Laffitte

Szanowna Pani,

Dziękuję za list z 28 marca i bardzo się cieszę, że „Kultura” i nasze książki mają taki rezonans w kraju. Ma się rozumieć chętnie będę Pani wysyłał „Kulturę” a także nasze wydawnictwa, które Panią będą interesowały – choć przestrzegam przed jednym: nie jest tak bardzo ścisłe, że książki i czasopisma wysyłane z zagranicy do kraju docierają. Miejmy nadzieję, że przesyłki do Pani dojdą. Wysyłam pocztą poleconą ostatni (kwietniowy) nr „Kultury” oraz nasze 3 ostatnie wydawnictwa: R. Aron „Koniec wieku ideologii”, Jeanne Hersch „Polityka i rzeczywistość” oraz Józef Mackiewicz „Kontra”.

Bardzo proszę o potwierdzenie odbioru.

Propozycja stałych korespondencji z życia społeczno – literacko – kulturalnego Łodzi – niezmiernie mnie interesuje. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie rzeczy nadają się jeszcze do druku – dlatego najlepiej będzie jeśli utrzyma je Pani w tonie „prywatnej” korespondencji, zaznaczając jedynie, które rzeczy – zdaniem Pani – mogą, czy powinny być publikowane. Jeśli można Panią prosić, to chciałbym również mieć wiadomości z życia akademickiego, otrzymywać wydawnictwa akademickie periodyczne czy nieperiodyczne, jak również wycinki z prasy łódzkiej (z wyjątkiem „Kroniki”, którą otrzymuję), dotyczące „Kultury” – ma się rozumieć, jeśli takie będą się pojawiać. Tak samo byłyby mi potrzebne, dla naszej biblioteki, katalogi wystaw młodych plastyków, które specjalnie zbieram.

Niezależnie od „Kultury” – zwróciłem się do naszych przyjaciół miesięcznika francuskiego „Preuves” z prośbą o przesyłanie Pani ich pisma. Jest to jeden z poważniejszych miesięczników literackich i sądzę, że może być dla Pani pożyteczny.

Ciesząc się z nawiązania kontaktu i licząc na jego zacieśnienie, łączę najlepsze pozdrowienia.

Redaktor „Kultury”

JERZY GIEDROYC

Powrót do spisu treści

Powrót do strony głównej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s