Marcin Libicki

© Fot. Mariusz Kubik

Marcin Wojciech Libicki
(ur. 2 lutego 1939 w Poznaniu)
– polityk, historyk sztuki.
Członek Rady Nadzorczej Stowarzyszenia

Wnuk Stanisława Libickiego – prezesa Towarzystwa Kredytowego w Warszawie, działacza narodowego, zesłańca z 1905, komandora orderu Polonia Restituta. Syn Janusza Libickiego – prawnika, zastępcy profesora Uniwersytetu Poznańskiego, zamordowanego w Katyniu. Ukończył studia w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu. W latach 1961-1966 był pracownikiem naukowym UAM. Na początku lat 80. zakładał „Solidarność” Rolników Indywidualnych w województwie poznańskim.

Po 1989 r. działał w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym (do 2001 r.), następnie w Przymierzu Prawicy (do 2002 r.) oraz w Prawie i Sprawiedliwości. Trzykrotnie był wybierany na posła na Sejm, w 1991 r. z listy Wyborczej Akcji Katolickiej, w 1997 r. z listy Akcji Wyborczej „Solidarność” i w 2001 r. z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu poznańskim. W 2004 r. uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego w województwie wielkopolskim.

9 kwietnia 2009 r. opuścił Prawo i Sprawiedliwość na znak protestu wobec decyzji komitetu politycznego tej partii o skreśleniu go z wielkopolskiej listy PiS w kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego (formalnie przestał być członkiem partii 14 lipca 2010 r.). Nie ubiegał się ostatecznie o ponowny wybór do Parlamentu Europejskiego. Następnie działacz ugrupowania „Polska Plus”, wspierał też partię „Polska Jest Najważniejsza”.

Kawaler maltański. Członek honorowy Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego. Członek-korespondent Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Marcin Libicki, „Europa. Najpiękniejsza opowieść” (Wydawnictwo Zysk i S-ka 2019, ISBN 978-83-811-6363-7)

Europa, niewielki obszar w skali świata, stworzyła cywilizację, której kultura, nauka, gospodarka i polityka osiągnęły bogactwo nigdzie indziej niespotykane. Po dziś dzień wraz ze swą córką Ameryką wywiera dominujący wpływ na cały świat. Początek tej wielkiej przyszłości europejskiej to V wiek, spotkanie Germanów i chylącego się ku upadkowi antycznego świata, germańskiego instynktu państwowo- i prawotwórczego ze schrystianizowaną już tradycją Grecji i Rzymu. Także chrześcijański indywidualizm i poszukiwanie prawdy oraz biblijny nakaz podporządkowania sobie ziemi były niezbędne dla osiągnięcia przyszłych sukcesów. Wkrótce dołączą irlandzcy Celtowie, a później Węgry Madziarów i Polska Słowian, która na milionie kilometrów kwadratowych odciśnie europejski ślad. Przyszłość świata stanęła przed Europą otworem.

Autor i współautor książek: „Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce”, „Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu” (obie książki wspólnie z Piotrem Libickim), „Poznań. Przewodnik” oraz „Poznań-Warszawa-Strasbourg. Wystąpienia parlamentarne Marcina Libickiego 1997-2001” (ze wstępem Konrada Szymańskiego), „Europa. Najpiękniejsza opowieść”. Redaktor wielu opracowań historycznych.

Jego wuj, Franciszek Strzałko, był pracownikiem Rozgłośni Polskiej RWE w Monachium. On sam dostarczał Rozgłośni i jej dziennikarzom wiadomości o sytuacji w PRL.

Ojciec Jana Filipa Libickiego (senatora RP) i Piotra Libickiego.

Mieszka w Radzewicach, w województwie wielkopolskim.

MARIUSZ KUBIK

Powrót do tekstu głównego

Powrót do strony głównej

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s