Jacek Taylor

Jacek Taylor
(ur. 25 września 1939 r. w Poznaniu)
– adwokat, polityk, b. poseł na Sejm I i II kadencji,
b. sekretarz stanu – kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Członek Rady Nadzorczej Stowarzyszenia

Syn poznańskiego adwokata Leona Taylora i Zofii z domu Rubach, wnuk ekonomisty prof. Edwarda Taylora. Ukończył w 1962 r. studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po zaliczeniu aplikacji adwokackiej rozpoczął prywatną praktykę zawodową. Od 1978 r. współpracował z opozycją demokratyczną, najpierw WZZ, następnie NSZZ „Solidarność”. Należał do Stowarzyszenia Opieki nad Więźniami „Patronat”. W 1981 r. w II obiegu wydawniczym, nakładem Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Warszawie ukazała się jego publikacja pt.: Więzienia – wystąpienie na Ogólnopolskim Zjeździe Adwokatów w Poznaniu (1 stycznia 1981 r.). Po 13 grudnia 1981 r. kilka miesięcy ukrywał się, następnie wrócił do wykonywania zawodu adwokata, udzielając się jako obrońca w procesach politycznych.

Jacek Taylor z Lechem Wałęsą (ok. 1984 r.)

© Fot. Archiwum Jacka Taylora

Brał udział w obradach „Okrągłego Stołu” w podzespole do spraw reformy prawa i sądów. W latach 1991-1997 był posłem na Sejm I i II kadencji z listy Unii Demokratycznej. W rządzie Jerzego Buzka z rekomendacji Unii Wolności objął stanowisko kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, które pełnił do 2001 r. Następnie pracował jako prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku. W 2004 r. przeszedł na emeryturę. W lutym 2008 r. został przedstawicielem ministra skarbu państwa w radzie Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. W grudniu 2010 r. został członkiem Rady Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich. W kadencji 2017–2021 członek Rady Europejskiego Centrum Solidarności.

Był bliskim przyjacielem Jana Nowaka-Jeziorańskiego i wykonawcą jego testamentu, współzałożycielem Fundacji Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich.

W 2017 r., w książce Architekt wolnej Polski. Świat idei i wartości Tadeusza Mazowieckiego (redakcja: Aleksander Hall; Wydawnictwo Znak, ISBN 978-83-240-4581-5), ukazał się jego tekst pt.: „O sprawiedliwości”.

W 2018 r. w ramach serii „Biblioteka Palestry” ukazała się książka pt. Naprawdę trzeba było coś zrobić. Z Jackiem Taylorem rozmawia Anna Machcewicz (Wyd. Arche, ISBN 978-83-88445-75-0), w której opowiada on o dzieciństwie, czasach studenckich oraz o pracy adwokata w trudnych czasach komunizmu, a potem przemian ustrojowych państwa. 

Mieszka w Sopocie.

MARIUSZ KUBIK

© Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie


Powrót do tekstu głównego

Powrót do strony głównej

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s