Program działania Rozgłośni Polskiej RWE

W marcu 1952 r. zespół był już skompletowany. Jasny był też program działania Radiostacji, ujęty przez Jana Nowaka w sześciu podstawowych punktach:

  1. Będzie to Rozgłośnia Polska. Polacy będą mówili do Polaków o naszych polskich sprawach. Nie będzie żadnej prewencyjnej cenzury amerykańskiej. Kierownik rozgłośni będzie ostateczną instancją decydującą o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu. Redaktorzy poszczególnych działów będą mieli pelną inicjatywę układania swoich program ów pod warunkiem, ze będą mieli jasną koncepcję, co pragną osiągnąć, przedyskutowaną i uzgodnioną z kierownikiem Zespołu.
  2. Nie będziemy usiłowali sprawować „rządu dusz” w Polsce. Emigracja jest częscią narodu, ale nie może nim zdalnie kierować. Polska jest nad Wislą, a nie nad Tamizą czy Sekwaną. Radio ma służyć społeczeństwu, ma mu pomagać.
  3. Zadaniem Radia jest walka z propagandą i indoktrynacją, prostowanie fałszów, ukazywanie prawdy historycznej, dostarczanie pełnej informacji o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. Mamy podtrzymywać opór moralny i niezależną myśl. Będziemy wystrzegali się wszystkiego, co mogłoby pchnąć społeczeństwo do oporu czynnego albo organizowania się pod ziemią.
  4. Będziemy kierowali się troską 0 bezpieczeństwo słuchaczy. Najlepsza audycja nie jest warta ani jednego życia ludzkiego.
  5. Radio ma być odbiciem różnorodnych, nawet sprzecznych opinii i ocen, bo różnice poglądów najbardziej przekonywująco demonstrując wolność słowa. Będziemy podtrzymywali tradycje wszystkich głównych nurtów politycznych, ale nie będzie w naszych programach wzajemnych napaści ani ataków personalnych.
  6. Każdy ma prawo do swoich poglądów, ale w sprawach zasadniczych takich jak niepodległość, demokracja, granice, jesteśmy zgodni i solidarni.

Ponadto Jan Nowak zapowiedział w tymże programie, iż będzie ściśle przestrzegał drogi służbowej, a także prezentowania przez Zespół jednolitego frontu wobec Amerykanów kierujących RWE. Wydane nieco później „Wytyczne” amerykańskie dla polskiego programu jednoznacznie stwierdzały, ze „RWE nie jest stacją amerykanską. Jest blokiem 6 europejskich radiostacji nadających na obczyźnie. Ze studiów RWE Polacy mówią do Polaków”, a takie (Wytyczna nr 2, która po miesiącu zastąpiła pierwszą): „Komitet Wolnej Europy ponosi szczególną odpowiedzialność za to, by programy służyły interes om społeczności w Polsce, emigracji politycznej oraz interesom społeczeństwa amerykańskiego”.

3 maja 1952 r. z wybiciem godziny jedenastej rozległ się po raz pierwszy w eterze sygnał nowej Radiostacji – pierwsze takty Majowego Mazurka. Przeniosły go do Polski dwa – potężne jak na owe czasy – nadajniki o mocy 50 tys. kW, ustawione pod Lizboną i kilka anten o mocy 10 tys. kW, umieszczonych w Niemczech.

Po sygnale zapowiedz spikera: „Mówi Radio Wolna Europa – Głos Wolnej Polski”. Przemawiali jako pierwsi: nowy prezes Komitetu Wolnej Europy adm. Harold Miller oraz Jan Nowak-Jeziorański. Następnie ks. infułat Edward Lubowiecki dokonał poświęcenia stacji. Słuchowisko „Witaj majowa jutrzenko” Tadeusza Nowakowskiego w reżyserii Wacława Radulskiego stanowiło część artystyczną.

Po informacji, kiedy i jak słuchać można Radia „Głos Wolnej Polski”, nadano z taśmy przemówienia przywódców’ na obczyźnie: gen. Władysława Andersa, weterana PPS Tomasza Arciszewskiego, Zygmunta Berezowskiego ze Stronnictwa Narodowego, Stanisława Mikołajczyka i ambasadora Edwarda Raczyńskiego.

ALINA PERTH-GRABOWSKA

Powrót do spisu treści

Powrót do strony głównej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s